< חזור למבזקים

איך להתחיל לגדל בבית?

מטרת הגידול ההידרופוני או ‘גידול הידרו’ כקיצור, היא שאיבת כל החומרים המזינים הנחוצים לגידול הצמח תוך שימוש במים כמקור המרכזי לכך במקום באדמה.
אחרי שעבר מגדל הקנאביס על המדריך המפורט לגידול הביתי, עולה השאלה, האם לבחור בגידול המוכר והרגיל של שימוש באדמה או האם לבחור בשיטה האלטרנטיבית של הגידול ההידרופוני?

על אף שתפעולה של מערכת הידרופונית לגידול עשויה להיות מעט מורכבת לעומת גידול בסיסי תוך שימוש באדמה, בעזרת כמה עצות קטנות ניתן להפיק את המרב מסוג הגידול ההידרופוני.

גידול הידרופוני – להלן 13 עצות שיעזרו למגדל הביתי

טמפרטורה נכונה של המים: על מנת שניתן יהיה למצות את השימוש בחומרי ההזנה המצויים במים חשוב שטמפרטורת המים תנוע בין 15 ל24 מעלות צלזיוס. כל שינוי בטווח זה, עשוי להזיק לצמחים. על כן, מומלץ להישאר בבקרה תמידית על טמפרטורת המים.
הנזק הנגרם הוא אינו בלתי הפיך כמובן, אבל על מנת להביא לתוצאות הגידול הטובות ביותר יש צורך לשים על כך דגש.

חומציות המים ( pH ): כמו החשיבות הקיימת בטמפרטורת המים, ישנה חשיבות לרמת החומציות שלהן. יש לוודא שרמת החומציות הקיימת תנוע בין 5.5 עד 6.2. רמת חומציות תקינה ומאוזנת מאפשרת לצמחים הגדלים חשיפה גבוהה יותר של חומרי הזנה. כמובן שכמו בטמפרטורת המים, כך גם רמת חומציות החורגת מטווח זה עשויה לפגוע בגידול הצמח.
*מומלץ להוסיף, על מנת להשיג את מקסימום תוצאות ההזנה ביחס לחומציות המים ניתן לבחון בטווח זה את ההשפעה ובכך לדעת מה רמת החומציות האידיאלית לסוג הזן הצומח.

אבני חמצן ומשאבות אוויר: על מנת שניתן יהיה להבטיח את בריאות ותקינות הצמחים והשורשים, יש להזין את המים בגידול ההידרופוני בחמצן באופן תמידי וקבוע. באמצעות שימוש באבן חמצן המחוברת למשאבת אוויר ניתן להבטיח את הזנת המים בחמצן במשך כל היממה.

פיזור מים ותמיסות דשן על עלי הצמח: המערכת ההידרופונית מקפידה על הזנתם של שורשי הצמחים והזנתם העיקרית נעשית דרך חומרי ההזנה במים. אולם, חשוב לציין שהצמח מסוגל להזין את עצמו ולספוג את חומרי ההזנה הנחוצים גם דרך העלים והענפים שלו. לצורך כך ניתן להיעזר בבקבוק ריסוס. כמות מעטה של מים על העלים המרוססת עד פעמיים ביום במהלך שעות היום ואך ורק תקופת צמיחתם תספק לעלים את חומרי ההזנה להם הם זקוקים.
* מומלץ להוסיף, במידה וגידול הצמח נעשה תחת נורת חימום ולא תחת חשיפה לשמש, התזה זו עשויה לגרום ל”כוויות” על העלים ולפגוע בהליך גדילתו של הצמח. על מנת להימנע מתופעה זו מומלץ להרחיק את נורת החימום מהצמח או לחילופין להימנע מההתזה. 

לחות טבעית: לצורך מניעת היווצרות עובש על הצמח, חשוב להקפיד על יצירת סביבת לחות טבעית של בין 40% ל60%. על מנת שהצמח הגדל יתפתח בצורה הטבעית ככל הניתן ותוך מניעת ריבוי עובש ופטריות.
*מומלץ להוסיף, ישנה המלצה על שמירת אחוזי הלחות במאזן של 60% בתקופת צמיחת הצמח, ואילו 40% בתקופת פריחתו.

טמפרטורת חלל הגידול: על מנת להבטיח את גדילת הצמח בתנאי הגידול הטובים ביותר, חשוב לשים דגש על הטמפרטורה בחלל, סוגיה הניתנת לפתירה בקלות תוך שימוש במזגן בחלל החדר. הטמפרטורה הנדרשת היא של 27 מעלות צלזיוס.

מערכת אוסמוזה הפוכה: על מנת לסנן מלחים מיותרים המצויים במי ברז אביזר זה הוא נהדר. שימושו יקל על המגדל בהכנת תמיסת השקיה השומרת על רמת מלחים מאופסת, ובכך תאפשר לצמח לגדול ולשאוב את חומרי ההזנה הנחוצים לו ביתר דיוק.

מילוי מיכל המים: חוק מנחה וחשוב מאוד, אין לאפשר למים במיכל להיות מתחת לקו החצי. יש להקפיד על תכולת המיכל בכל עת ולוודא את כמות המים המצויה בו על מנת להימנע בעיות בחומציות העלולות להיגרם על ידי כניסת אוויר למשאבת המים.

חשמל: יש להקפיד על הנחת חוטי חשמל וכל רכיב חשמלי אחר תוך הקפדה על זהירות יתרה. אין לאפשר חשיפת חוטי חשמל למים בשום אופן. ניתן להקפיד על הגבהה של החוט המשומש או לחילופין לדאוג לתלייתו אך בשום אופן שלא ימצא על הרצפה.

אופן החלפת המים: בכדי למנוע היווצרות חיידקים ופטריות בתוך מיכל המים, ועל אף השימוש הנעשה במערכת שאיבת המים, חשוב להקפיד על ריקון ושטיפה של המיכל בכל תקופה שלא תעלה על שבועיים לצורך מניעת פגיעה בצמח.

לפני קצירת הצמח: לאחר מעקב ממושך ומוקפד על הליך צמיחתו ובשבוע האחרון הנותר לשלב הצמיחה, יש להוציא את הצמח, לשטוף אותו במים מזוקקים ולנקות ממנו את שאריות הדשן.
*חשוב להקפיד לעשות זאת לפני הופעת הפרחים על הצמח.

אחזקת הדשנים: על מנת להבטיח את יעילותן המרבית של כלי הדישון, יש להקפיד לאחסן אותם במקום קריר ולמנוע חשיפתם למקורות אור ולחות. כמובן לצורך כך ניתן להיעזר בתוויות המוצמדות לחומרי הדישון ובהמלצות האחזקה המותאמות לכל אחד מהחומרים הללו.

הקפדה על חלל הגידול: למעט בזמן ההתעסקות עם הצמח, חשוב להקפיד על הימצאותו התמידית בחלל סגור לצורך הימנעות מפגיעת הצמח על ידי טפילים ומזיקים.

לבסוף, תוך הקפדה ושמירה על עצות קטנות אלו, ניתן להגיע לתוצאות צמיחה גבוהות שיאפשרו להפיק את המרב מסגולותיו של הצמח.

הפוסט איך להתחיל לגדל בבית? הופיע לראשונה ב-הידרופוניקה.