< חזור למבזקים

התוויות נגד אישור קנאביס רפואי

התווית נגד ("קונטרה-אינדיקציה, Contraindication), הינה מצב או בעיה המונעים מאדם לקבל טיפול רפואי מסוים. במצבים מסוימים, שילוב טיפול תרופתי עבור מצב רפואי קיים לצד בעיה אחרת, עלול להגביר את הסיכון להתפרצות או החמרה של אותה בעיה. במטרה לשמור על בריאותו של החולה, הגדיר משרד הבריאות 'התוויות נגד' עבור תרופות רבות הקיימות בשוק, בניהן גם טיפול בקנאביס רפואי.

קנאביס רפואי, כמו טיפולים אחרים, דורש בדיקה ואישור של העדר התוויות נגד לפני התחלת הטיפול. כחלק מהפרוטוקולים המוגדרים בנוהל 106 – המסמך הראשי של משרד הבריאות המגדיר את כל העניינים הקשורים לרישיונות קנאביס ותהליך ההנפקה שלהם עבור מטופלים – מוגדרות לא רק ההתוויות המאושרות לשימוש בקנאביס אלא גם התוויות הנגד – שקיומן עשוי למנוע או אפילו מחייב למנוע מתן של קנאביס רפואי.

התוויות הנגד של קנאביס רפואי אינן מחמירות כמו התוויות נגד של תרופות אחרות, שלעיתים רבות מבוססות על פוטנציאל לקיום אינטראקציות תרופתיות פרמקוקינטיות ופרמקודינמיות עם פוטנציאל סיכון, ולכן קיום של התווית נגד לא תמיד יבטל באופן מוחלט ומיידי את האפשרות למתן קנאביס רפואי. בכל מקרה חריג של הנפקת רישיון לטיפול בקנאביס שאינה עומדת בקריטריונים הרגילים המוגדרים בנוהל 106, דנה וקובעת ועדת ההתוויות בה חברים רופאים מומחים ובכירים במשרד הבריאות.

אילו התוויות נגד קיימות לשימוש בקנאביס רפואי?

התוויות הנגד לשימוש בקנאביס רפואי, שנבדלות מרשימת האינטראקציות התרופתיות הפוטנציאליות שיש לו, מבוססות על האפקט הפסיכואקטיבי של הצמח ועל השפעתו בתחום מערכת העצבים המרכזית, ולכן כולן רלוונטיות רק לשימוש בקנאביס שמכיל THC ואינן תקפות עבור שימוש בקנאביס המכיל ריכוזיים גבוהים של CBD.

להלן רשימה של התוויות הנגד לשימוש בקנאביס רפואי, כפי שמצוינות בנוהל 106 של משרד הבריאות:

פסיכוזה פעילה או סיכון (תורשתי או בעקבות התקף שקרה בעבר) מוגבר ללקות בפסיכוזה – מטופלים שאובחנו בעבר עם סיכון מוגבר ללקות בפסיכוזה או שהוריהם אובחנו עם מחלה נפשית, מוגדרים כנמצאים בקבוצת סיכון להתפרצות פסיכוזה בעקבות שימוש בקנאביס המכיל .THC לפי מחקרים עליהם מתבסס משרד הבריאות, ישנן ראיות לכך ששימוש אינטנסיבי בקנאביס לטווח הארוך עלול לעורר תסמינים מוקדמים של פסיכוזה בקרב כ0.8% מהאוכלוסייה הכללית, ולכן זו נחשבת להתוויית הנגד המחמירה ביותר שבגינה כמעט תמיד נדחה האישור לתחילת הטיפול בקנאביס, לפחות בפעם הראשונה לפני הגשת ערער.

תחת התווית נגד זו, נכנסת התווית נגד נוספת של תורשה פסיכיאטרית בקרב קרוב משפחה מדרגה ראשונה, שבמקרים רבים מונעת את קבלת האישור עקב חשש להגברת הסיכון להתפתחות פסיכוזה.

הפרעה חרדתית מאובחנת ונשנית – עשויה במקרים מסוימים למנוע מתן של קנאביס רפואי.
בהתאם לקריטריונים להנפקת רישיון קנאביס לטיפול בפוסט טראומה   (PTSD) – הפרעה חרדתית חוזרת שמאובחנת על ידי פסיכיאטר והטיפול בה מלווה גם על ידי פסיכולוג, עלולה להוות התווית נגד וזאת במידה ויש סברה לפיה הקנאביס עשוי להגביר את החרדה ולהחמיר את מצבו של המטופל.

היסטוריה של התמכרות או שימוש לרעה בסמים – למרות הסטטוס המוגדר שלו בתור "טיפול קו אחרון" שמאושר על ידי משרד הבריאות, קנאביס מוגדר גם בתור "סם מסוכן" שמופיע ברשימת החומרים המפוקחים והאסורים לשימוש. לכן, בכל מקרה בו מטופל אובחן בעבר כסובל מבעיה של התמכרות לסמים, עבר טיפול גמילה מסמים או שיש חשד לגביו לשימוש לרעה בסמים, אישור הטיפול בקנאביס ידרוש בדרך כלל הגשת בקשה מיוחדת שמפרטת מדוע וכיצד מייחדות נסיבות ספציפיות את המקרה באופן שמאפשר לחרוג מהקריטריונים של נוהל 106 בעת הטיפול בו.

היריון – למרות שלא קיים די מידע מחקרי אודות ההשפעות הישירות, העקיפות והפוטנציאליות של שימוש בקנאביס רפואי בזמן ההיריון, והשפעותיו על העובר, שימוש בקנאביס בעת ההיריון לא מומלץ על ידי משרד הבריאות. למרות זאת, רשאי הרופא המטפל להגיש ליק"ר בקשה מיוחדת בה מפורט מדוע ההיריון כהתוויית נגד לא אמור למנוע את הטיפול.

בדומה להיריון, גם נשים לאחר לידה, הנמצאות במצב של הנקה פעילה, נכנסות להגדרה תחת אותה התוויית נגד. אישה מניקה לא תוכל לקבל אישור לטיפול בקנאביס אלא בליווי פירוט ואישור מיוחד מהרופא המומחה המטפל.

מלבד התוויות נגד אלו, קיימים מצבים נוספים העלולים למנוע את הטיפול בקנאביס. כך לדוגמא, שילוב קנאביס עם תרופות מסוימות עלול לגרום לתגובה בלתי רצויה ולפגום בתוצאות הטיפול הרצויות, הן מהקנאביס והן מהתרופה. בהתאם לכך, הגדיר משרד הבריאות סעיף נוסף בנוהל 106  הנקרא "התוויות נגד אחרות", הגדרה זו נועדה לבחון באופן פרטני מצבים שאינם מופיעים תחת ההגדרה של התווית נגד אך יכולים להוות בעיה בשילוב הטיפול בקנאביס רפואי.

יש לכם שאלות על התוויות נגד לקנאביס רפואי? צריכים ייעוץ, עזרה והכוונה בדרך לטיפול בקנאביס רפואי? במרכזנו, ירוק שירותי רפואה, קיים צוות רפואי המומחה לטיפול בקנאביס. נשמח לסייע בבחינת זכאותך לטיפול בקנאביס.

הפוסט התוויות נגד אישור קנאביס רפואי הופיע לראשונה ב-ירוק שירותי רפואה.