קנאביס רפואי לגיל השלישי – איך זה עוזר וכיצד מקבלים מרשם?

קנאביס רפואי הוא אחד הטיפולים הטבעיים הפשוטים והיעלים ביותר לטיפול במגוון רחב מאד של בעיות רפואיות, ולמרות שמשרד הבריאות מגדיר אותו בתור “תרופת קו אחרון” המתאימה לטיפול במחלות ומצבים רפואיים מסוימים, אך בפועל הטיפול בקנאביס יעיל בתור טיפול מונע או משכך כמעט עבור כל סוג של בעיה רפואית. 

השפעתם של החומרים הפעילים בצמח (קנבינואידים) ובעיקרם של THC ו-CBD מאלחשת את מערכת העצבים הכללית ומביאה למצב של רגיעה ושיכוך כאבים ומתחים, וזה עוד לפני שלוקחים בחשבון את ההשפעה האפקטיבית שיש להם כנגד תסמינים רפואיים ספציפיים כמו למשל כאבים מוקדיים או דלקות. ככלל, טיפול בקנאביס הוא בעל סגולות רפואיות רבות ונחשב לאלטרנטיבה טבעית מצוינת לסוגים רבים של תרופות קונבנציונליות לשיכוך כאב, מניעת דלקות, שיפור התיאבון, שיפור מצב הרוח, הרפיית השרירים, הקלה בכיוח (לא בעישון) ושיפור איכות השינה השינה, וכמו כן נחשב לכלי טיפולי שבדרך כלל יעיל יותר מאותן תרופות למען שיפור איכות החיים הכללית של המטופל, כיוון שאין לו תופעות לוואי משמעותיות והשפעתו אינה נחלשת עם הזמן תוך דרישה לעלייה במינון.

סגולות רפואיות אלה ואחרות נוספות, הופכות את הטיפול בקנאביס רפואי לאידיאלי עבור בני הגיל השלישי, במסגרת מה שמוגדר במשרד הבריאות “טיפול גריאטרי”. עוד לפני שנעשית אבחנה בין מי שיוכל להפיק יותר יתרונות מהקנאביס לבין מי יפיק ממנו פחות, ניתן להגיד בצורה גורפת כי כל מטופל, להוציא חריגים שעלולים להיות רגישים לרכיבים צמחיים או אחרים שקיימים בקנאביס, יכול להפיק מהטיפול בקנאביס יתרונות רפואיים משמעותיים ללא סיכון. בין אם מדובר בשיכוך כאבים ממקור דלקתי או בטיפול ארוך טווח נגד התפתחות תסמינים נוירולוגיים של מחלות מורכבות.

טיפולים בגיל השלישי – איך מקבלים מרשם לקנאביס רפואי?

טיפול בקנאביס רפואי לבני הגיל השלישי מחולק לשני חלקים עיקריים: מטופלים המאובחנים באחת או יותר מהמחלות שמופיעות ברשימת ההתוויות של משרד הבריאות, ומטופלים הסובלים מבעיות רפואיות כלליות, בעיקר כאבי מפרקים ושרירים ממקור דלקתי או אחר, שצריכים לעבור מסלול אבחון וטיפול מעט שונה ואורך יותר. בשני המקרים, מטופלים בני הגיל השלישי יקבלו בדרך כלל אישור לשימוש בקנאביס רפואי ללא בעיות.

טיפול בקנאביס עבור בני הגיל השלישי ניתן על בסיס חוות דעת של רופא מומחה בתחום התמחות רלוונטי, בתלות בסוג ואופי הבעיות הרפואיות מהם סובל המטופל. במקרים בהם מדובר באבחון או צורך שנמצא מחוץ לרשימת ההתוויות, לעיתים נדרש למצוא שילוב של שני רופאים מומחים מתחומים שונים, אשר צריכים להיות שניהם מוסמכים למתן מרשמי קנאביס על ידי משרד הבריאות, אך כמעט בכל מקרה בו מטופל מבוגר סובל מכאבים, ניתן בסופו של דבר להצליח להנפיק עבורו מרשם ניסיוני לטיפול בקנאביס רפואי.

מטופלים שזקוקים ומעוניינים לקבל טיפול בקנאביס רפואי לבעיות רפואיות המאפיינות את הגיל השלישי, זקוקים לעזרה של מומחים רפואיים פורצי דרך שעוסקים בתחום כבר שנים רבות ובקיאים במנגנון העבודה מול היחידה לקנאביס רפואי (יק”ר) במשרד הבריאות. חשוב להדגיש כי רופאים מומחים שאינם מוסמכים ישירות על ידי היק”ר, גם אם התמחותם היא בתחום הרלוונטי, לא יוכלו להציע טיפול בקנאביס רפואי.

צריכים ייעוץ, עזרה והכוונה בדרך לטיפול בקנאביס רפואי לגיל השלישי? ירוק שירותי רפואה מציעה לכם שירות אישי שיביא אתכם כל הדרך אל המרשם, וילווה אתכם לאורך כל התהליך מרגע קבלתו ועד סיום הטיפולי. פנו אלינו, ונשמח לעמוד לרשותכם בכל שאלה, בקשה או תחילת תהליך בירור.

הפוסט קנאביס רפואי לגיל השלישי – איך זה עוזר וכיצד מקבלים מרשם? הופיע לראשונה ב-ירוק שירותי רפואה.