רישיון לקנאביס רפואי בהסדרה החדשה – איך זה עובד?

יודעים איך להוציא רישיון לקנאביס רפואי? סביר מאוד שלא, היות והשיטה הישנה שהייתה קיימת במשך 10 שנים בוטלה, כשבמקומה נכנסה “רפורמת הקנאביס הרפואי”.

שהפכה לתקן החדש שמגדיר את השוק. החידוש העיקרי: קנאביס במרשם רופא – שאמנם עדיין נמצא אצל רופאים מומחים בלבד – אבל בעזרת מערכת גישה נוחה וקריטריונים פשוטים יותר הופכים את התהליך לידידותי יותר.    

ככה מוציאים ומחדשים רישיון קנאביס רפואי אחרי הרפורמה והאסדרה החדשה:

מטופלי קנאביס רפואי בישראל, כמו גם אנשים שרצו להיות מטופלים או היו מטופלים בעברם, יודעים מה זה “רישיון לקנאביס רפואי”. מדובר במסמך המונפק על ידי משרד הבריאות אשר מקנה למטופלים את הזכות לצרוך קנאביס רפואי חוקי – מסמך שמעתה כבר אינו בעל תוקף. השיטה החדשה שלאחר הרפורמה עוברת למושג עיקרי אחר: מרשם קנאביס. מרשם אותו עדיין מנפיק רופא מומחה, אך בתהליך שאמור להיות פשוט יותר ומהיר יותר מבחינה מערכתית כללית; ללא מעורבות של היק”ר, משרד הבריאות או חברות הקנאביס הרפואי.

יישום הרפורמה בפועל, למרות שלא נראה כך, החל למעשה ב-31.8.19, אך עדיין נמצא במעין דחייה מתמדת (ולא רשמית) שהולכת ומצטמצמת מדי יום, במקביל לצמיחת השיטה החדשה הנמצאת בשלב פיילוט מתקדם ב-38 בתי מרקחת ברחבי הארץ. בשיטה החדשה רישיון קנאביס רפואי “הפך את עורו”, ונקרא מעתה “מרשם לקנאביס רפואי”. בשורה התחתונה אין הרבה הבדל, למעט אחד עיקרי – וחשוב – המבדיל בין השניים: תוקף המרשם. מרשם לקנאביס רפואי, שלא כמו רישיון לקנאביס רפואי, הוא אישור חד פעמי, המצריך חידוש בכדי להמשיך להגיע לבית המרקחת ולרכוש את התרופה ע”י המרשם. במקום חברה אליה משויך הרישיון, מצוין במרשם החדש סוג המוצר המתאים, והיכן יכול המטופל לרכוש אותו מייצור של כל אחת מהחברות המציעות אותו.  

מספר חברות הקנאביס עצמן עתיד לגדול במסגרת יישום הרפורמה. במקום 8 חברות קנאביס בלבד ששלטו בשוק הקנאביס הרפואי בישראל, הרפורמה מאפשרת פעילות חופשית של כל מי שרוצה להיכנס לתחום, בתנאי, כמובן, שהוא עומד בקריטריונים של משרד הבריאות. עד כה קיבלו 7 חברות חדשות ‘אישור פעילות’, כאשר עוד כ-50 חברות נוספות ממתינות לקבלת אישור דומה. בשיטה החדשה המגדלים לא פועלים ישירות מול המטופלים, אלא מספקים מוצרים לבתי המרקחת, שם יוכלו המטופלים לבחור מבניהם בהתאם לרישיון/מרשם שהונפק להם. 

אז מה צריך לעשות כדי לקבל רישיון קנאביס חדש (יותר נכון מ”רשם קנאביס”)? איך אפשר לחדש מרשם אחרי שימוש חד פעמי בו? התשובה פשוטה: הרוב נשאר אותו הדבר, כולל הקריטריונים (התוויות) שמגדירים מידת זכאות לקנאביס רפואי. מה כן השתנה? לא הרבה, אבל בכל זאת משהו.  

איך מוציאים רישיון קנאביס רפואי אחרי הרפורמה?

אחרי בדיקת הזכאות לקבלת קנאביס רפואי ברישיון, בהתאם לסטנדרטים הישנים של רשימת ההתוויות, הצעד הבא הוא לפנות לרופא מומחה הרלוונטי לתחום המחלה של אותו מטופל. פנייה זו יכולה להיות פרטית,  או בעזרת הפנייה מרופא משפחה לרופא מומחה של קופ”ח, היכולה לחסוך זמן וכסף. מאחר ואין שינוי בהתוויות הרפואיות הקיימות, אין גם שינוי ברופאים אליהם ניתן לפנות – מלבד העובדה שהם צריכים להיות רופאים מוסמכים על ידי משרד הבריאות לניפוק מרשמי קנאביס רפואי.

הנפקת מרשם מתבצעת מול משרד הבריאות דרך מערכת אינטרנטית חדשה, הנגישה גם לרופא וגם למטופל. במערכת זו הרופא המומחה יזין את הבקשה יחד עם כלל המסמכים הרלוונטיים, כאשר אם הבקשה תאושר על ידי משרד הבריאות היא תהפוך למרשם חד פעמי, אותו יכול המטופל להוריד מהאתר ולהשתמש ישירות באחד מבין בתי המרקחת הרלוונטיים. 

אחרי שימוש במרשם שהתקבל, כאמור, יש צורך להנפיק אותו מחדש מכיוון שמדובר במרשם חד פעמי שאינו ניתן לחידוש אוטומטי בתהליך שאינו דורש רופא. חשוב לזכור שחידוש המרשם מותנה במעקב תלת חודשי ע”י הרופא המאשר את המשך הטיפול. 

מה צריך לעשות כדי לחדש רישיון קנאביס אחרי האסדרה החדשה?

חידוש מרשם לקנאביס דומה מאד לחידוש רישיון קנאביס וכולל גם הוא פגישה נוספת עם אותו רופא מומחה שרשם מראש את המרשם המקורי. בהנחה שהטיפול בקנאביס לא גרם לאותו מטופל לבעיות מיוחדות, והוא צורך אותו באופן עקבי ותקין במקביל למילוי טבלת צריכה ומעקב שמתעדת את מהלכו והצלחתו, רופא מומחה צפוי לאשר את חידוש המרשם ללא בעיות. לאחר אישור הרופא המומחה, חידוש המרשם עובר שוב לידי משרד הבריאות, ומפה התהליך מתקדם כמו בפעם הראשונה שהמרשם הונפק.

מכיוון שיש נגישות למערכת המידע הרלוונטית גם מצד המטופל – ללא צורך בקביעת פגישה עם הרופא (שרלוונטי, כמובן, לאחר הפגישה הראשונה ופתיחת הבקשה במערכת מצד הרופא) – ניתן להזין את כל המסמכים החשובים בעצמכם, מצב שלא היה קיים עד היום, בו ניתן למסור מסמכים שלא באופן אישי אלא דרך מערכת מאובטחת תחת שמירה על סודיות רפואית.

The post רישיון לקנאביס רפואי בהסדרה החדשה – איך זה עובד? appeared first on ירוק שירותי רפואה.