< חזור למבזקים

בג"ץ פסק: הארכת הקפאת רפורמת הקנאביס עד חודש מאי

העיכוב בקבלת ההחלטה מצדה של ועדת המחירים בה יושבים בכירים ממשרד האוצר ומשרד הבריאות והאוצר, בנוגע למחירי הקנאביס הרפואי והפיקוח עליהם, גרם לשופטי בג"ץ לפסוק אמש (יום א' – 1.3) כי הקפאת הרפורמה והמשך יישום מודל האסדרה הישנה יתארכו בחודש וחצי נוספים עד לאמצע חודש מאי בתאריך ה-15.5.20 או עד לקבלת החלטה של ועדת המחירים.

חברות הקנאביס, שנמצאות כעת לדבריהן במצב קשה בו הן לא יכולות לספק מוצרי אסדרה חדשה במחיר של מוצרי אסדרה ישנה, מתכוננות בינתיים להארכה נוספת שתקרה אחרי חודש מאי, ולכן כעת הן תולות את מבטחן בוועדת המחירים שתתכנס ביום חמישי הקרוב. אם הוועדה תקבל החלטה לגבי הורדה מסוימת במחירי הקנאביס, ייתכן כי ההקפאה הנוכחית תבוטל.

דנה בר און, יו"ר עמותת מטופלי הקנאביס הרפואי אשר אחראית על הגשת העתירה נגד רפורמת הקנאביס, מסרה בראיון לתקשורת כי "בית המשפט הבהיר למדינה שאם היא לא תטיל פיקוח מחירים הוא מוכן להטיל, ולראיה שהוא כבר הטיל, דה פקטו, פיקוח מחירים על החברות הפועלות באסדרה הישנה, על ידי כך שהוא מחייב אותן למכור לכל הפחות למשך תקופת צו הביניים במחיר האסדרה הישנה, לכל המטופלים שהצו חל עליהם. יתר על כן, בית המשפט אף רמז על הארכה נוספת והנחה אותנו המטופלים כיצד להתכונן לכך. מדובר בהישג גדול, וכולנו תקווה שבית המשפט יטה אוזנו בהמשך גם לסוגיות הפגיעה ברצף הטיפולי, כשם שהטה אוזנו לסוגיית המחירים, ויורה על השבת הטיפול כבעבר".