< חזור למבזקים

מחקר חדש בחן האם קנאביס פוגע ברמת ה-IQ, וגילה שלא

מחקר חדש שנערך בזוגות תאומים ובדק את ההשפעה של צריכת קנאביס על שינוי ברמת ה-IQ לאורך זמן, במטרה לבחון את תוצאותיהם של מחקרים קודמים שבחנו את הנושא בעיקר במסגרת ממשלתית בארה"ב, מצא כי לא אופיין שום קשר בין צריכת קנאביס, רפואי או לא, לשינוי מדיד ברמת ה-IQ לרעה או לטובה.

הטענה לפיה שימוש בקנאביס עשוי לפגוע באינטליגנציה (מדידה לפי רמת IQ) היא טענה ישנה שלכאורה הייתה בעלת סימוכין מדעי בשנות ה-70, עד שבסיס מדעי זה הופרך על ידי מחקרים מודרניים יותר. כעת, המחקר החדש שולל אותה פעם נוספת בצורה מוחלטת.

במחקר החדש החוקרים עקבו אחר 428 זוגות של תאומים, שבכולם האחים נבדלו זה מזה בשימוש שלהם בקנאביס (אחד משתמש ואחד לא), כאשר בחלק מהקבוצות השימוש או חוסר השימוש בקנאביס הוגדר כנקודת ביקורת. החוקרים לא מצאו הבדל בביצועים הקוגניטיביים בין אלו שעישנו קנאביס (בנעורים) לבין התאומים הזהים שלהם שלא עישנו קנאביס כלל, ולא הצליחו לבסס קשר בין עישון בגיל ההתבגרות, קרב אחד התאומים או שניהם, לבין סבירות גבוהה יותר לירידה ב-IQ במהלך החיים.

מסקרת המחקר היא ששימוש בקנאביס אינו פוגע במרת ה-IQ או מעמיד את הצרכן בסיכון לירידה ב-IQ עם חלוף הזמן. עם זאת, מדובר כאמור במקבץ מחקרים בודדים, שיש לאשש אותם באמצעות מחקרי עומק נוספים.