< חזור למבזקים

למרות אי ההפללה – אישום קנאביס בישראל עלול למנוע קבלת ויזה לארה"ב

התיקון לפקודת הסמים בישראל שקבע אי מדיניות "אי ההפללה" שהעביר גלעד ארדן בתהליך שהתחיל לפני שנתיים, שינה את מדיניות ההעמדה לדין וקבע כי מעתה שימוש בקנאביס בישראל, כל עוד התבצע במגבלות מסוימות כמו ללמשל ללא הסתרת ראיות מהשוטר וללא החבאה של הקנאביס או הכחשה של המקרה מול השוטר, לא יהווה עוד גורם לאישומים פליליים.

למרות זאת, הרשויות האמריקניות לא השתכנעו, ועדיין מגדיות את הזכאות של אזרחים ישראליים לקבלת וויזה על-פי חוקי ההגירה, שקובעים כי מספיקה הודאה או הרשעה בהחזקת קנאביס חד פעמית כדי למנוע כניסה לארה"ב לתקופה מסוימת ואף לתמיד.

הסיבה לכך היא שבארה"ב ישנן שתי מערכות חוקים: החוקים הפדרליים, אשר חלים על כלל מדינות ארה"ב, ו"מתחתם" וכללי המדינות השונות. חוקי ההגירה נשלטים על-פי מערכת הכללים הפדרלית, בעוד לגליזציה של קנאביס נקבעת לפי חוקי מדינה, ולכן האיסור על קנאביס עדיין עליון ורלוונטי יותר בנושאי הגירה.

במקרים שבהם נדחתה בקשת אשרה של אזרח ישראלי בעקבות "אי-כשירות" – ובכלל זה בגין עבירות של החזקה ו/או שימוש בסמים – ניתן להגיש בקשה מיוחדת לפטור (Waiver) שייבטל את מניעת האישור. לאחר הגשת הבקשה לקונסוליה, בתהליך שצריך להתבצע בעזרת עו"ד לענייני הגירה לארה"ב, נשקלות מכלול נסיבות עובדתיות ומשפטיות.