< חזור למבזקים

מחקר מציג ראיה ראשונה: CBM עשוי להיות יעיל לטיפול בסוכרת

מחקר חדש שנערך האיטליה מראה ממצאים לפיהם הקנבינואיד הבלתי מוכר קנאבימובון (CBM – קנאבינואיד "חדש" שאופיין בשנים האחרונות בלבד) יש פוטנציאל תיאורטי לטיפול בסוכרת מסוג 2 והפרעות מטבוליות אחרות שגורמות לבעיות בפירוק שומנים וסוכרים. החוקרים סיכמו בזאת שהם מקווים שתהיה לו יעילות דומה לזו של תרופה לסוכרת שאושרה בעבר על ידי ה-FDA, אך ללא הסכנות שגרמו להפסקת השימוש בה או לתופעות הלוואי שהיו כרוכות בשימוש בה.

קנאבימובון (CBM) הוא קנבינואיד שהתגלה לראשונה ב-2010 לאחר מחקר של מספר זני קנאביס המפ ממקור איטלקי, ולאחר שזוהה היה ניכר כי יש לו מבנה כימי שונה מאוד מזה של THC ו-CBD, שלא נבחן עד היון ולכן לא ידועות סגולותיו, תכונותיו והשפעותיו השונות על גוף האדם.

החוקרים האיטלקים מצאו שבדומה לקנבינואידים THC, CBD, ו-CBG, גם הקנבינואיד הלא מוכר CBM גורם להפעלת קולטני ה-PPAR בגוף – מנגנון המקושר לטיפול בסוכרת ולשיפור יכולת ייצור האינסולין וניצולו בגוף, בצורה שנחשבת ליותר בטוחה ויעילה בהשוואה לתרופות מסוימות שפותחו בעבר בשביל להפעיל קולטנים אלו. אם אכן כך יתברר במחקרים נוספים, הרי שקנאבינואיד זה יהווה בוודאות בסיס לפיתוח תרופות ממקור צמחי מבוססות קנאביס לטיפול בסוכרת.