< חזור למבזקים

היום בירושלים: דיון בעתיד שוק הקנאביס הרפואי

עתידו של שוק הקנאביס הרפואי בישראל, שנכון לכרגע עומד במצב של "הקפאה" זמנית של התקדמות הרפורמה שקבע בג"צ, בעת שחייב את כל הספקים להמשיך להתנהל במסגרת "האסדרה הישנה" עד לקבלת החלטה חדשה בנושא, יהיה נושא הדיון העיקרי של בג"צ בדיון גורלי שיתקיים היום בשעה 9 בבוקר.

בג”ץ הקנאביס הרפואי, אותו הגישה עמותת הקנאביס הרפואי בשם מטופלים רבים, הוגש בדרישה להקפיא את רפורמת הקנאביס הרפואי (מדיקליזציה) ובכך לתת לעשרות אלפי המטופלים בעלי הרישיון להמשיך לקבל את אספקת התרופה החודשית שלהם בתנאי האסדרה הישנה, ישירות מהספק ובהתאם למגוון זני הקנאביס שהיו קיימים עד היום, שחלקם הגדול בוטלו או ירדו מהמדפים בעקבות הרפורמה.

בנוסף טוענת עמותת הקנאביס הרפואי בעתירה כי כל המתודה הקלינית ("הספר הירוק") שעליה מבוססים הרפורמה וכלל הנהלים שבה, היא איננה מתודה קלינית תקינה שמגובה במדע אמין וסימוכין מספקים, ועל כן יש לשנותה או לבטלה, לא רק בנושא המחירים ומגוון הזנים אלא מהיסוד.

ההחלטה שיקבלו שופטי בג"ץ בדיון תוביל לאחד משני מסלולים: עצירה של התקדמות הרפורמה והארכה של תקופת ההקפאה (בינתיים עד ה-31.3) במסגרתה ימשכו המכירות במודל האסדרה הישנה, או לחלופין אישור סופי של הרפורמה על אף הבעיות שכלולות בה ולמרות הקשיים שהיא גורמת למטופלים. החלטה זו היא החלטה בעלת משקל משמעותי והשפעה נרחבת על פעילותן של חברות הקנאביס, בתי המרקחת ובכלל על אופן ואיכות אספקת התרופה למטופלים.