< חזור למבזקים

שנת 2019 נסגרה בצניחה לחברות הקנאביס הרפואי בישראל

חברות הקנאביס הרפואי בישראל, שנסחרו עד אמצע שנת 2019 בשווי שיא כולל של כ-5 מיליארד שקל, סגרו את השנה עם מחיקת שווי אדירה בהיקף של כמחצית משוויין – כ-2.4 מיליארד שקל. כל החברות איבדו נתח משמעותי משוויין, כאשר את המחיקה הגדולה ביותר, בסך 846 מיליון שקל (67.6% משווי קודם) רשמה חברת 'אינטרקיור', שאחראית לבדה על כ-20% מהשווי הכולל שנמחק מהשוק כולו.

לצד 'אינטרקיור' ישנן עוד חברות קטנות יותר שנמחקו בשווי כולל נמוך יותר, אך ששיעורו מסך האחזקות של החברה הוא גבוה הרבה יותר. למשל, חברת 'תראפויטיק' שירדה משיא של 105.6 מיליון שקל לשווי שוק של 19.1 מיליון שקל בסוף השנה (ירידה של יותר מ-81% משווייה) או חברת 'אינטליקנה' שירדה משיא של 304.1 מיליון שקל לשווי של 70 מיליון שקל בלבד בסוף השנה.

חלק ניכר מההפסדים של החברות הישראליות בענף הקנאביס נובעים מהקיפאון בו מצוי השוק המקומי. לאחר פרסום תוצאות הבחירות באפריל 2019, ולאחר שתי מערכות בחירות שעברו מאז בהן אף מפלגה לא הרכיבה ממשלה או הצליחה להשליט סדר שיאפשר מעבר חוקים, חלום הייצוא נעלם אט אט מהאופק ומאבד במהירות מהרלוונטיות שלו במקביל לעלייה בתחרות העולמית. נכון לכעת ההערכות התקשורת גורסות כי היצוא יידחה לכיוון אמצע 2020 במקרה הטוב, ויאושר תחילה (עד תום פרק זמן לא ידוע) בהיקף של 5 טון בשנה במקום התרחיש הקודם שדיבר על 50 טון בשנה.