< חזור למבזקים

תזכורת מלפני הבחירות – עמדת המפלגות כלפי לגליזציה

אלו העמדות של המפלגות לגבי לגליזציה, בראי של עמדתן לפני הבחירות שנערכו אמש (2.3) לאורך היום:

הליכוד

הליכוד – ראש הממשלה נתניהו התחייב כי כל ממשלה שתוקם בראשותו תוביל צעדים לחקיקה של לגליזציה והסדרה מלאה של שוק הקנאביס החוקי במודל בו עשתה זאת קנדה, לראשונה בהיסטוריה של הבטחות הבחירות. המפלגה אימצה את הלגליזציה לתוך עקרונות הקמפיין ולתוך המסרים הרשמיים לתקשורת, ואם אכן תוביל את הממשלה היא צפויה ליישם צעדים בנושא כבר בקרוב.

כחול לבן

יו"ר "כחול לבן" בני גנץ הביע תמיכה מסוימת בלגליזציה אך אמר שאולי ישקול לאמץ רק מודל "שמרני" שלה, ככל הנראה כזה שאינו כולל מכירות קנאביס בחנויות. ח”כ גבי אשכנזי, מבכירי המפלגה, צוטט כשאמר שהוא מתכוון לעזור לקדם את הנושא לאחר הקמת הממשלה.

ימינה

מפלגת "ימינה" (האיחוד הלאומי יחד עם הימין החדש והבית היהודי) לא תומכת בלגליזציה, כאשר בכיריה וביניהם גם שר הבטחון נפתלי בנט כבר אמרו בעבר כי ישקלו לתמוך בצעד של הקלה על חוקי הקנאביס בכפוף למחקרים שיוכיחו שלא נגרם מכך נזק.

העבודה-גשר-מרצ

המפלגות "העבודה-גשר-מרצ" שהתחברו יחדיו תומכות באופן מוצהר ומובהק בלגליזציה, בצורה שאינה משתמעת לשתי פנים במצע שלהן. במפלגה החדשה מצדדים רבים בלגליזציה כמו למשל ח”כ תמר זנדברג, ח”כ ניצן הורוביץ ועוד.

ישראל ביתנו

המפלגה מתנגדת ללגליזציה מאז ומעולם ואף לא הביעה תמיכה באי הפללה, כאשר הצעת חוק מסוג כזה או אחר הייתה על שולחן המחוקקים.

הרשימה המשותפת

הרשימה המשותפת אינה תומכת או מצדדת מהלך של לגליזציה ואף לא אי-הפללה, זאת לצד העובדה לאורך שנים בכירי המפלגה הובילו את המלחמה בקנאביס, זאת במסגרת הוועדה למאבק בנגע הסמים.

המפלגות החרדיות

ראשי ש”ס ויהדות התורה שר הפנים אריה דרעי ושר הבריאות יעקב ליצמן, הביעו התנגדות מפורשת ללגליזציה ולכל צעד שיגביר את השימוש בסמים בקרב הציבור הכללי.